Euro.Message madebycat

FMV HAKKINDA

14 Aralık 1885 yılında Selanik'te yaşayan Türk ailelerinin, çocuklarını eğitecek, onlara gelişme ve yetişme olanağı sağlayacak bir okul arayışıyla 50 öğrenci ile kurulan ve 17 Aralık 1934 tarihinde Ata'mızın onayıyla 49.Yıldönümünde "Işık" adını alan Feyziye, bugün 125 yıllık geçmişini arkasına alarak anaokulundan üniversiteye eğitim veren okullarında 6500 ile öğrenci Türkiye Cumhuriyeti'nin en köklü eğitim ve öğretim kurumlarından biridir.

FMV Işık Okulları Nişantaşı, Ayazağa, Erenköy-Güneş ve Işık Üniversitesi Şile Kampüsü olmak üzere 4 kampüste anaokulları, ilköğretim okulları, liseleri- fen lisesi ve üniversitesi ile devam ettirdiği eğitim-öğretim sürecinde, aynı zamanda yüce Önder Atatürk'ün öğrenim gördüğü Şemsi Efendi Mektebiyle bütünleşen bir öğretim kurumu olmanın da haklı onur ve gururunu taşımaktadır. Feyziye Mektepleri Vakfı kar amacı gütmeyen, eğitimden kazandığını eğitime yatıran, Türk eğitim sisteminde önemli bir yeri olan, büyük katkılar sağlamış , eğitime gönül vermiş bir kurumdur.

FMV Işık Okulları; Nişantaşı, Ayazağa, Erenköy ve Şile kampüslerinde; anaokulları, ilköğretim okulları, liseleri- fen lisesi ve üniversitesi ile "Önce iyi insan yetiştirmek" gayesiyle hareket etmektedir. Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları günümüzün en gelişmiş eğitim ve öğretim sistemlerini uygulamakta ve insan haklarına saygılı, laik ve demokrat, bilimsel düşünen, sosyal yaşamlarında etkin nesiller yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

FMV Işık Okulları'nın 125 yıllık deneyiminin genç ve dinamik temsilcisi olan FMV Işık Üniversitesi , 1996 yılında başladığı eğitim-öğretim hayatına halen Şile kampusümüzde devam etmektedir.

Güzel Sanatlar Fakültemiz de 2007 yılında çok değerli akademisyen kadrosu ile Ayazağa kampusümüzde hayata geçmiştir. Aynı yıl Galeri Işık İstanbul da Güzel Sanatlar Fakültemiz'de öğrencilerimizin ve sanatseverlerin hizmetine girmiştir.