Euro.Message madebycat

GEÇMİŞ SERGİLER

CAMIN "IŞIKLA" BULUŞMASI

19.02.2013 - 16.03.2013

Eserleri yurtdışında da büyük ilgi gören ve çalışmalarıyla cam kesme sanatında doruk noktaya ulaşan Cam Atölyesi, Feyziye Mektepleri Vakfı'na ait Galeri Işık Teşvikiye'de "Işık ve Cam 2" adıyla bir sergi açıyor. Sergi 19 Şubat-16 Mart tarihleri arasında görülebilecek.

Camı hiçbir kalıp kullanmadan bir heykel gibi işleyerek, benzersiz eserler yaratan Cam Atölyesi, yalnızca Türkiye'de değil, yurtdışında da eserleriyle büyük beğeni topluyor. çalışmalarıyla Amerika ve İngiltere'de iki, Hollanda'da sekiz sergi açan Cam Atölyesi, ülkemizde de 26. sergisiyle sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.  

Atölyenin kurucuları Erkin Saygı ve Ruhcan Topaloğlu, bu alışılagelmedik eserleri yaratırken hiçbir şekilde kalıp veya benzeri bir ürün kullanmıyor. Her bir eser tek tek mermer bir heykel gibi oyularak ve taşlanarak şekillendiriliyor. Tek bir eser üzerinde en az bir ay çalıştıklarını belirten Saygı, tasarımlarını hazırlarken bu coğrafyada yaşamış uygarlıklardan etkilendiklerini ve onları yeniden yorumlayarak günümüze taşıdıklarını söylüyor. Cama uyarlanan bu çağdaş ve modern yorumlar ise Ruhcan Topaloğlu'nun hünerli ellerinde hayat buluyor.

Her eseri tek ve yegane olan Cam Atölyesi'nin yeni sergisi nde cam kesme sanatının ulaştığı seviyeyi ve hayal edilenlerin mükemmel bir şekilde yapılabildiğini göreceksiniz.

Erkin SAYGI

1945 yılında İstanbul'da doğdu. Yüksek tahsilini yaparken 1966 yılında Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.'de çalışmaya başladı. Yüksek tahsilini ve İşletme İktisadı Enstitüsünü burada çalışırken bitirdi. 1990 yılına kadar birçok kademede görev yaptı. 1990 yılında Paşabahçe Mağazaları A.Ş. Genel Müdürlüğü'ne atandı ve emekli olduğu 2001 yılına kadar bu şirketin genel müdürlüğünü yürüttü. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde  'Cam ve tasarım' konusunda ders vermektedir. Emekli olduktan sonra Ruhcan Topaloğlu ile birlikte Cam Atölyesi'ni kurdu. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Ruhcan TOPALOĞLU

1961 yılında İstanbul da doğdu. 1973 yılında Paşabahçe fabrikasında açılan cam kesme kursuna katıldı ve bu kursu birincilik derecesiyle tamamlayarak çalışmaya başladı. 1997 yılında Paşabahçe Mağazaları A.Ş'ye geçti ve 2001 yılına kadar bu şirketteki çalışmalarına devam etti. 2001 yılında emekliye ayrıldı. Aynı yıl Erkin Saygı ile birlikte Cam Atölyesi'ni kurdu. Evli ve bir çocuk babasıdır.