Euro.Message madebycat

GEÇMİŞ SERGİLER

125 IŞIKLI'NIN PORTRESİ GALERİ IŞIK TEŞVİKİYE'DE

11.12.2010 - 25.12.2010

125 yıllık geçmişinde onbinlerce "Işıklı" yetiştiren Feyziye Mektepleri Işık Okulları, tarihine renk katan 125 simayı Işıklı Portreler Sergisi ile Galeri Işık Teşvikiye'de ağırlıyor.
 
Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne; Cumhuriyet'in ilanından bugüne uzanan bir döneme tanıklık eden Işık Okulları'nın 125. yılı anısına hazırlanan projelerin önemli bir halkası Işıklı Portreler Sergisi Galeri Işık Teşvikiye'de açılıyor.Kuruluş yıldönümünü takip eden Pazar günü okul kampüsünde gerçekleştirilecek Pilav Günü'nde tüm mezunların katılımıyla,14 Aralık 2010 Pazar günü ziyarete açılacak, fotoğraflarını fotoğraf sanatçısı Nurhan Artar'ın çektiği  sergi, 25 Aralık Cumartesi gününe kadar ziyarete açık kalacak.
 
Yaşayan tüm Işık mezunları arasından seçilen 125 kişinin portrelerini içeren kitap ve sergi projesi Bülent Erkmen'in koordinasyonuyla bir yıl boyunca çalışıldı. Erkmen'in "125 "Işıklı" portre üstünden 125 yıllık Işık Okullarında okumuş, mezun olmuş, hayata atılmış, başarılı olmuş, "iyi insan" olmuş 125 "Işıklı" kişinin bugünkü "Işıklı Portre"lerini çekmek, yüzlerinde, gözlerinde yakalamaya çalıştığımız "ışığı" kitap yoluyla göstermek, biyografilerini vermek ve sorduğumuz sorular doğrultusunda verdikleri cevaplarla o kişilere "Işıklı" günlerini hatırlatmak istedik" şeklinde özetlediği projede, yolu Işık'tan geçen Abdullah Burnaz, Ali Sunal, Can Has, Prof. Celal Şengör, Cem Yurtbay, Doğa Rutkay, Esat Tekand, Erman Yerdelen, Fahir Atakoğlu, Prof. Gündüz Gedikoğlu, Harun Simavi, Hüsnü Güreli, İdil Tarzi, Jess Molho, Kadir Topbaş, Mert Sandalcı, Mümtaz Tahincioğlu, Müge Gördürür, Murat Kolbaşı, Nazan Kuşcu, Nezih Barut, Nuray Mert, Sedef Yılmabaşar, Prof. Sıddık Yarman, Silvio Ovadya ve Tuvana Büyükçınar gibi isimleri rol aldı.
 
"Işıklı Portreler" kitabının devamı niteliğini taşıyan ve projeyi tüm kamuoyunun izlemesine açan Işıklı Portreler sergisi, 125 Işıklı'nın portreleri, biyografileri ve okul yıllarına ait anılarıyla ,Işık Okulları'nın yalnızca eğitime adadığı köklü tarihi için ölümsüz bir belge niteliği taşıyor.