Euro.Message madebycat

GEÇMİŞ SERGİLER

ALOŞ(ALİ TEOMAN GERMENER) BRONZ VE DESENLER

12.11.2010 - 10.12.2010

Sıradışı Heykelleriyle Aloş, Galeri Işık Teşvikiye'de

Çağdaş Türk heykelcileri arasında hatırı sayılır bir yeri bulunan ve "Aloş" lakabıyla tanınan Ali Teoman Germaner'in bronz ve desenler heykel sergisi Galeri Işık Teşvikiye'de 11 Kasım'da açılıyor. Sergide yer alan sanatçının doğaüstü varlıklar ve fantastik biçimleme anlayışını ustaca aktardığı bronz heykelleri, çarpıcı algıları ve desenleriyle sanatseverleri sınırların ötesine taşıyor.

Heykelin bir ölçüde maddenin sanatı olduğuna inanan Ali Teoman Germaner, eserlerinde düşünce açısından yoğun ve görsel açıdan zengin anlatışa önem veriyor.

Uzak geçmiş kültürlerinin kalıntılarını kendine özgü ve sıradışı bir dille aktaran Germaner'in eserleri, 10 Aralık Cuma gününe kadar Galeri Işık Teşvikiye'de görülebiliyor.

Ali Teoman Germaner (Aloş)

Aloş lakabıyla bilinen ünlü heykeltraş Ali Teoman Germaner1934 yılında İstanbul'da doğdu. 1949-1954 yılları arasında iDGSA Heykel Bölümü'nde Rudolp Belling, Zühtü Müridoğlu ve Hadi Bara'nın atölyelerinde sanat öğrenimi gördü. 1960 yılında Fransız hükümetinin bursuyla Paris'e gitti. 1961-1965 yılları arasında École des Beaux-Arts'da bulundu. Rene Collamarini'nin atölyesinde heykel ve W. S. Hayter'in atölyesinde gravür çalıştı.

1965 yılında MSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünde öğretim üyesi olarak göreve başladı. 1970 yılında doçent, 1976 yılında da Profesör oldu.