Euro.Message madebycat

GEÇMİŞ SERGİLER

Galleria Illy-Tobias Reheberger

02.10.2010 - 23.10.2010

Kahveyi kültür ve sanatla birleştiren Galleria illy 2 Ekim'de Galeri Işık Teşvikiye'de açılıyor. Üç hafta boyunca Istanbulluları ağırlayacak olan Galleria Illy'yi dünyanın önde gelen çağdaş sanatçılarından Tobias Rehberger tasarladı.

Dünyanın en ünlü kahve markası illy'nin sanat projesi Galleria illy, 1 Ekim 2010'da Istanbul'da açılıyor. Galeri Işık Teşvikiye'de, 2-23 Ekim 2010 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek olan Galleria illy sanat, edebiyat, tasarımın uluslararası yıldızlarını geniş kitlelerle buluşturan, gezici bir platform.

New York, Milano, Trieste ve Berlin'den sonra dünyada beşinci kez Istanbul'da düzenlenen Galleria illy, başlı başına bir sanat eseri olarak tanımlanıyor.

Dünyaca ünlü çağdaş sanatçı Alman Tobias Rehberger, Istanbul'daki etkinliğe özel olarak, Galeri Işık Teşvikiye'yi mekan olarak bir sanat eserine dönüştürüyor.

Üç hafta boyunca açık kalacak olan Galleria illy'de ziyaretçiler çeşitli kültür etkinlikleri içeren farklı programın yanı sıra, Universita del Caffe'nin baristaları tarafından verilen kahve derslerine de katılabilecekler.

Galleria illy etkinliklerinde yer alan tüm konular, illycaffe'nin marka kültürünü ve illy dünyasının farklı bakış açısını yansıtıyor.

Rehberger'in Olağanüstü Mekan Tasarımı: Gerçek mi Optik Yanılgı mı?

Galleria illy'nin mekan tasarımı, Altın Aslan ödülü sahibi Tobias Rehberger'in 2009'daki Venedik Bienali icin tasarladığı ödüllü espresso barının geliştirilmiş hali. Iki yerleştirmenin ortak noktası, gerçekle optik yanılgıların arasındaki sınırları yok eden geometrik şekillerin oluşturduğu özel tasarım. Bu olağanüstü mekanın odak noktası, kültür ve kahveyi büyük uyum içerisinde harmanlayan bir espresso bar. Ziyaretçiler bu sanat yerleştirmesinin içinde espressolarının veya cappuccinolarının tadına varırken illy'nin sanat ve kültüre adanmış yanını da keşfe çıkacaklar. Kahveseverler Galleria illy'de kültürel aktivitelerin yanı sıra mükemmel espresso'yu hazırlama sanatını da öğrenecekler.

- - -

GALLERIA ILLY HAKKINDA:
Gerçek bir kültürel platform olarak öne çıkan Galleria illy, dünyaca ünlü kahve markasının mükemmelik, kalite ve çağdaş sanat dünyasına olan bağlılığını da yansıtıyor. Galleria illy ilk defa 2005'te New York'ta, 2006'da ise Milano'nun en hareketli bölgelerinden Brera'da gerçekleşen Galleria illy, 2008'de ise illy'nin 75. yılını kutlamak amacıyla Trieste'de düzenlendi. Etkinlik şimdiye dek, ünlü film yonetmeni Julian Schnabel'den çağdaş sanatçı Marina Abramovic'e, tasarımcı Ron Arad'dan mimar Matteo Thun'a kadar pek çok farklı alandan yaratıcı ismi ağırladı.

TOBIAS REHBERGER HAKKINDA:
1990'ların başında ünlenen Tobias Rehberger, ilk çalışmalarında oluşan kişisel ve özgün stili ile işlevsellik ve estetik arasındaki ilişkiyi sorguladı. Çoğunlukla 1960 ve 70'lerin tasarım stillerinden ilham alan Rehberger'in yarattığı mekanlar, mobilyalar, heykeller ve yerleştirmeler, bağlamsal yaklaşımlarla sanatçıyı eleştirmenlerin favorisi haline getirdi.

Tobias Rehberger'in eserleri, şimdiye dek Venedik ve Berlin Bienallerinde, Lüksemburg'da Manifest'da ve Paris'te Palais of Tokyo'da sergilendi.

53. Venedik Bienali'nde Italyan Pavyonu olarak bilinen bölümdeki kafeyi tasarlayan Rehberger, bu çalışmasıyla etkinliğin en önemli ödülü olan 'Altın Aslan'ı aldı.

Jürinin sözleriyle: "Tobias Rehberger, sergilemeyi yeniden keşfederken sanat eserinin bir kafeye dönüştürerek, bizi 'beyaz küp'ün dışına çıkardığı için bu ödülü hakediyor. Bu çalışmasına sosyal iletişim, estetik bir uygulamaya dönüşüyor."

GALERI IŞIK TEŞVIKIYE HAKKINDA:
Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları Nişantaşı Kampusu'nun giriş katında 300 metrekarelik bir alanda yer alan Galeri Işık Teşvikiye, birçok önemli sanatçının eserlerine ev sahipliği yapmakta ve günümüzde İstanbul'un en gözde galeri arasında sayılmaktadır. Açılışından bugüne geçen kısa süreye rağmen dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini sergileyen, kültüre verdiği değeri ve eğitime sağladığı katkıyı ortaya koyarak ziyaretçileri tarafından büyük beğeni toplayan galeri, İstanbul kültür yaşamına yeni bir soluk getirmiştir.

Tüm etkinliklerde seçici davranan Galeri Işık Teşvikiye, yıllık faaliyetlerini planlarken farklı sanat dallarına ve etkinliklere ait sergileri programına almaya özen göstermektedir. 2009-2010 döneminde koleksiyon, heykel, baskıresim, karikatür, fotoğraf, tasarım ve resim sergileri eşliğinde dopdolu bir yıl geçiren galeri, gelecek dönemlerde de bunu sürdürmeyi hedeflemektedir.

Galeri Işık Teşvikiye, Feyziye Mektepleri Vakfı'nın misyonu paralelinde, geleceğin sanatçıları ile sanatseverleri buluşturmak, sanata ve eğitime daha fazla katkıda bulunmak amacıyla yürüttüğü çalışmalarla İstanbul'un çekim merkezlerinden biri olmaya devam edecektir.

iLLYCAFFE HAKKINDA:
1933'de İtalya Trieste'de Francesco Illy tarafından kurulan illycaffè, dokuz ayrı bölgede yetiştirilen %100 Arabica çekirdeklerinden oluşan kahve harmanı ile tüm dünyada aynı tutarlı tat ile kahve severlere gerçek İtalyan kahve tecrübesini yaşatıyor. Günümüzde 140 ülkede, 50.000'in üzerinde restoran ve barda, her gün 6 milyon fincan illy espresso satılıyor. illycaffè icin espresso'nun zevkini artırmak ve geliştirmek ayrı bir tutku olmasının yanı sıra, güzellik, sanat, kültür ve bilimin buluştuğu bir keyifli ve lezzetli ritüel. Illy için kahve kültürü, kahve çekirdeğinden fincana kadar, en küçük detaylara dikkat ve ilgi gerektiriyor.