Euro.Message madebycat

GEÇMİŞ SERGİLER

Devrim Erbil

14.04.2010 - 08.05.2010

14 Nisan 2010  -  8 Mayıs 2010

Devrim Erbil "Resmin Şiiri" isimli sergisiyle Galeri Işık Teşvikiye'de

50 yıllık sanat geçmişiyle Türk resminde önemli bir yere sahip olan Devrim Erbil , 14 Nisan - 8 Mayıs 2010 tarihleri arasında Galeri Işık Teşvikiye'de sanatseverlerle buluşuyor.

Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan , sergi için özel hazırlanan broşürde Devrim Erbil ile ilgili aşağıdaki satırları kaleme almıştır:

" 50 yıllık çizgisini bozmamış bir sanatçı Devrim Erbil. Sanatsal eserlerini yakından takip ettiğim, Türk resmi içersinde çok saygın bir yeri olan sevgili kardeşim Devrim Erbil'in Galeri Işık Teşvikiye'deki sergisi için eserlerini incelediğimde, bu 50 yılın bütün dönemlerini kapsayan ve farklı tekniklerle yapılmış resimlerini yeniden görmek, beni yeni bir dünyaya götürdü. Onu daha ziyade İstanbul resimleri ile tanırlar sanatseverler. Onun İstanbul'ları Türk resim geleneğinden kopuk olmayan, çağdaş bir yorumdur.  İstanbul'u, bulutlara tutunarak gezinen ve değişik açılardan İstanbul'a bakan, bu dünya güzeli kentin çirkinliklerini ayıklayarak güzel yönlerini yansıtan; şehrin mimari yapılarını, camilerini, kliselerini, köprülerini ve eşsiz İstanbul Boğazı'nı, değişik bakış açılarında yüzlerce kez çizen ve usta boyama tekniği ile büyük tuvallerde bu çizimleri bir sanatçı duyarlığıyla oluşturan ve bu 50 yılın değişmeyen çizgisi içersinde oluşturduğu kimlik ile tanırız Devrim Erbil'i. O, bir nakış ustası, sadece tuval üzerinde konuşmayan, kendini çok iyi ifade edebilen bir şairdir de aynı zamanda. Devrim Erbil'in resimleri sadece İstanbul ile de sınırlı değildir. Ağaç üzerine yaptığı çeşitlemeler, İstanbul üzerinde uçan kuşlar, doğa etüdleri ve çeşitlemeleri, onun resimsel konularıdır. Ayrıca boya teknikleri dışında, kendini ifade ettiği gravürleriyle de öne çıkmaktadır Devril Erbil. Asit yedirme ve aquatint tekniklerini de kullanarak ürettiği eserleri, bu branşın  başarılı örnekleri olarak karşımıza çıkar. Yine serigrafi ile yaptığı ve kendi resimsel anlatımını zenginleştirdiği sanatsal baskılarından da övgüyle söz etmek onun başarılı çizgisi ve yaratıcı kimliği için söylenmesi gereken sözlerdir. Bütün bu sanatsal serüven içersinde oluşturduğu sanatçı kimliği ile tüm çalışmalarında Devrim Erbil'i hemen tanımak mümkün olabilmektedir. Bu özelliği ile ancak dünyanın başarılı sanatçılarında gördüğümüz özgün olabilme ve sanatçı kimlik oluşturma özellikleri ile "Devrim Erbil Resmi" diyebileceğimiz sanatsal yaratıyı gözler önüne sermektedir. "

Feyziye Mektepleri Vakfı'na ait Galeri Işık Teşvikiye, Devrim Erbil'e ev sahipliği yapmaktan onur duyacaktır diye düşünüyorum ve sevgili dostuma başarılar diliyorum.

Süleyman Saim Tekcan