Euro.Message madebycat

GEÇMİŞ SERGİLER

Batılının Doğu Sevdası

20.12.2009 - 15.01.2009

En Kapsamlı Oryantalist Eserler Sergisi

Galeri Işık Teşvikiye'de

Sanat tarihinde başyapıt kabul edilen ve pek çoğu ilk kez sergilenen Oryantalist ressamlara ait eserler, bugüne kadarki en kapsamlı sergiyle Galeri Işık Teşvikiye'de...

Feyziye Mektepleri Vakfı'na ait Galeri Işık Teşvikiye, "Batılının Doğu Sevdası" adlı 170 yıllık bir zaman dilimini kapsayan sergide, İstanbul'un ilham verdiği birbirinden değerli oryantalist sanatçıların başyapıtlarına evsahipliği yapacak. Eserlerden 54'ü ilk defa sergilenirken 28 ressamın da eserleri Türkiye'de ilk kez sanatseverlerle buluşmuş olacak. Proje koordinatörlüğünü Erol Makzume'nin üstlendiği "Batılının Doğu Sevdası"nda, Makzume'nin yanı sıra Türkiye'nin önemli koleksiyonerlerinin sahip olduğu eserler sergilenecek. Işık Lisesi'nin 25.,40., ve 50. yıl mezunları onuruna düzenlenen sergi, 124. Kuruluş Yıldönümünü etkinlikleri kapsamında, 20 Aralık 2009 Pazar günü Galeri Işık Teşvikiye'de açılacak ve 16 Ocak 2010 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Eşsiz güzellikleri ve hareketli coğrafyasıyla İstanbul'un Oryantalist ressamların tuvaline yansıtıldığı, "Turquerie"den Cumhuriyet'e uzanan dönemi temsil eden birbirinden değerli başyapıtın yer aldığı "Batılının Doğu Sevdası" isimli sergide, aralarında De Mango, Zonaro ve Preziosi'nun daha önce hiç sergilenmemiş resimleri, Brest, Ziem, Ussi gibi çok tanınmış ressamların eserleri de bulunan 46 ünlü Oryantalist ressama ait toplam 68 eser yer alıyor.. Sergide yer alan tüm eserlerin yer aldığı katalog ise Oryantalizm hakkında önemli bir referans niteliği taşıyor.

Erol Makzume Makalesi                Burak Çetintaş Makalesi