Euro.Message madebycat

GEÇMİŞ SERGİLER

4 Aktör Ressam Rolünde

09.02.2009 - 12.03.2009

Tiyatro dünyasının usta oyuncuları, ayrılmaz dostlar, Mustafa ALABORA, Müjdat GEZEN, Yaman TÜZCET ve rahmetli Savaş DİNÇEL "4 Aktör Ressam Rolünde" adlı sergiyle hem resimlerini hem de örnek dostluklarını sergiliyorlar.

Usta oyunculuklarının yanı sıra  resim çalışmalarını da sürdüren sanatçıların ilk ortak resim sergisi Feyziye Mektepleri Vakfı'na ait Galeri Işık Teşvikiye'de açıldı. Sergide; 20 Aralık 2007 tarihinde aramızdan ayrılan büyük sanat adamı Savaş DİNÇEL, resim çalışmaları 1960'lı yıllara dayanan Müjdat GEZEN, GEZEN sayesinde resim yapmaya başlayan Mustafa ALABORA ve karikatürist Yaman TÜZCET'in, bugüne kadar yaptıkları resimlerden seçkiler yer alıyor.

İlk olarak; Müjdat GEZEN'in Mustafa ALABORA'yla ortak sergi açma konusunda görüşmesi üzerine ortaya çıkan fikir; Memet Ali ALABORA'nın, kısa süre önce kaybettikleri en kıymetli dostları usta oyuncu Savaş DİNÇEL'in resimlerinin de bu sergide bulunmasının anlamlı olacağını belirtmesiyle, gelişti. Ekibe; ressam rolündeki dördüncü aktör, Avustralya'da yaşayan dostları Yaman TÜZCET'in de katılmasıyla, usta aktörlerin bu kez aynı rolü üstlendikleri "4 Aktör Ressam Rolünde" adlı sergi ortaya çıktı.

Farklı boyutlarda, akrilik ve yağlıboya tablolardan oluşan sergide; bu dört yakın dostun; gerek özel gerek oyunculuk hayatlarında olduğu gibi, resimlerinde de doğaya, topluma, yaşama yönelik mesajlar verdikleri gözlenmekte. Savaş DİNÇEL'in resimlerinin yanı sıra tablo karikatürlerinden seçmelerin de yer aldığı serginin en büyük sürprizi ise; oğlu Barış DİNÇEL tarafından yapılan Savaş DİNÇEL heykeli ve Savaş DİNÇEL köşesi . 

Küratörlüğü Barış DİNÇEL, afiş tasarımı Memet Ali ALABORA  tarafından yapılan

"4 Aktör Ressam Rolünde" sergisi; 09 Şubat – 07 Mart 2009 tarihleri arasında 1885 yılında kurulan ve Türkiye'nin ilk eğitim vakıflarından biri olan Feyziye Mektepleri Vakfı'na ait Galeri Işık Teşvikiye'de gezilebilir.