Euro.Message madebycat

GEÇMİŞ SERGİLER

Hanefi Yeter Arz-ı Endam

27.11.2008 - 31.12.2008

Hanefi Yeter'in Arz-ı Endam adlı sergisi Galeri Işık Teşvikiye'de 27 Kasım-31 Aralık 2008 tarihleri arasında izlenebilecektir.

Sanatçının sanat hayatındaki ilk heykel sergisi olma özelliği taşıyan bu sergide birkaç resmi de bulunacaktır. Hanefi Yeter, yeni sergisi için şunları söylemiştir:

"Bu son sergimde altmış yaşımın bana hediye ettiği heykelleri Galeri Işık Teşvikiye'de sergiliyorum. Daha önceleri yaptığım tek tük heykeli sergilerime koyduğum oldu. Bu sergim ise heykellerden oluşuyor, birkaç da resim.Benim sanat hayatımdaki bu ilk heykel sergisini açarken yıllar öncesinin heyecanı yüreğimde. Heyecanlı bu genç yanımın bu son iki yılda ürettiği aleminyum döküm heykeller daha çok insan odaklı.Naturmortlar, rölyefler de var.

Sergideki resimler ahşap üzeri boyama, yontma , oyma teknikleriyle bazen tek bazen de çok katlı yüzeylerden oluşuyor."

HANEFİ YETER

Bayburt doğumlu Hanefi yeter  1967 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Bedri Rahmi Atölyesi'nde eğitimine başladı.

 1970 yılında Akademi'nin 3.sınıfında Paris'e giden sanatçı, Academie des Beaux Arts'da sanat eğitimi görmeye hak kazandı, ancak özel nedenlerle İstanbul'a dönmek zorunda kaldı. Hocası Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun desteğiyle dönem kaybı dikkate alınmayarak eğitimine devam etti.

1972 yılında mezun olan sanatçı, notlarının yüksekliği ve Burslar Jürisinin kararı ile Yurtdışı Devlet Bursunu kazandı ve Yüksek Lisans Eğitimi için Berlin'e gitti. 1978 yılında Berlin Güzel Sanatlar Akademisi'ni bitirdi. Uzun yıllar çalışmalarına Almanya'da devam etti.

Çoğunluğu yurtdışında olmak üzere yaklaşık 90  kişisel sergi gerçekleştirdi ve çok sayıda karma sergilere katıldı. Yurtiçi ve yurtdışında, müze ve özel koleksiyonlarda birçok eseri bulunmaktadır.