Euro.Message madebycat

GEÇMİŞ SERGİLER

Jale Yılmabaşar 50. Sanat Yılı Resimleri Sergisi

25.04.2013 - 18.05.2013

Uzun bir aradan  sonra Türkiye'deki sanatseverlerle yeniden buluşmaya hazırlanan devlet sanatçısı Prof. Dr. Jale Yılmabaşar, "Jale Yılmabaşar 50. Sanat Yılı Resimleri" sergisiyle, 25 Nisan-18 Mayıs tarihlerinde Feyziye Mektepleri Vakfı'na ait Galeri Işık'ta olacak

Bugüne dek yurtiçi ve yurtdışında açtığı sayısız sergisiyle büyük yankı uyandıran, Türkiye'nin ilk kadın seramik profesörü Prof. Dr. Jale Yılmabaşar, uzun bir aradan sonra Türkiye'de yeni bir sergi açmaya hazırlanıyor. Uzun bir süredir çalışmalarına Almanya ve Paris'te  devam eden sanatçı, son dönemde yaptığı resimlerle bildiğimizin ötesinde çok farklı 'Jale Yılmabaşar yapıtları' ile karışımıza çıkıyor bu kez.

1963 yılında açtığı "Jale'nin Horozları" adlı ilk sergisiyle, sanat dünyasının en başarılı isimleri arasına girmeyi başaran Yılmabaşar, "Jale Yılmabaşar 50. Sanat Yılı Resimleri" sergisinde de birbirinden etkileyici kadın portreleri ve diğer çalışmalarıyla sanatseverleri büyülemeye hazırlanıyor.

1990 yılında Paris Unesco da resimleri Picasso ve Miro ile sergilenen, 2000'de Moskova, 2007 yılında Münih Devlet Müzesi'nde  1 sene süreyle resimleri sergilenmiş olan , dünyanın pek çok ülkesinde sayısız sergi açan, "Mimaride Seramik" adlı kitabı New York, Washington D.C, Avustralya üniversitelerinde kaynak kitap olarak okutulan Yılmabaşar, yurtdışındaki birçok serginin de şeref konuğu olmuştur.  Picasso Müzesi'nin daveti üzerine  3 sene jüri  üyeliği yapmıştır. İtalya ve Almanya'da 2 adet Uluslar arası Altın Madalya kazanmıştır.

Fransızların "Ateşin Ustası" olarak adlandırdığı sanatçının 25 Nisan-18 Mayıs tarihlerinde Feyziye Mektepleri Vakfı 'na ait Galeri Işık'taki sergisinde de renklerden yarattığı olağanüstü dünyaya ve Yılmabaşar'a bir kez daha hayran kalacaksınız.