Euro.Message madebycat

GEÇMİŞ SERGİLER

FMV GALERİ IŞIK, DÜNYACA ÜNLÜ BASKI RESİM SANATÇISI AGNIESKA CIESLINKA'YI AĞIRLIYOR

06.01.2014 - 31.01.2014

Grafik Sanatlar dalında uluslararası bir üne sahip olan baskı resmi sanatçısı Agnieszka Cieslinka, Türk-Polonya dostluğunun 600. yılına özel hazırladığı sergisiyle, 6 Ocak'ta Feyziye Mektepleri Vakfı'na ait Galeri Işık Teşvikiye'de olacak.

Bugüne dek sergileri pek çok ülkede büyük beğeniyle izlenen, alanının en önemli sanatçılarından Agnieszka Cieslinka, Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları'nın davetlisi olarak İstanbul'a geliyor. Geçmişi yüzyıllara dayanan Türk-Polonya dostluğunun 600. yıldönümü sebebiyle Feyziye Mektepleri Vakfı, Işık Üniversitesi ve Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ortaklığıyla FMV Galeri Işık Teşvikiye'de bir sergi açacak olan Cieslinka, baskı resim tekniğindeki çalışmalarını sergileyecek.

EDEBİYATTAN BESLENİYOR

Etkileyici ifadeleri ve anlatım tarzıyla dikkat çeken sanatçı, neredeyse tüm kompozisyonlarında insanı konu ediyor. Kendi dünyasında yaşayan sanatçı, bunları ifade etmek için çeşitli figürler ve seçilmiş bazı objeler kullanıyor. Eserlerindeki oyma tekniği, armonik bütünlük ve kontrast detayları onu diğer grafik sanatçılarından ayıran en büyük özelliği. Çalışmalarını, "İşlerimde insanoğlunun ideal figürünü arıyorum. İdeal form yalnızca uyum ve orantı değil, her şeyden önce figürün iminde kaydolan iç hayatın gizemindedir. Dikim kalıbı gibi grafik figür vucüda uyar, ölçülerini alır, yüzeyde durur ve yeni imgeyi oluşturmaya çabalar. Benim ideal figürüm tamamlanmamıştır ve dışardan güzel görünmez; tıpkı çizgiler, bölümler, set yapılar, kalıplar ve gizli bilginin diğer ilkeleri gibi. Kaybolmuş bir dünyanın imidir, dönüşümde yok olmuş bir bilgidir" diyerek anlatan Cieslinka, atölyesinde çalışırken müzik yerine sesli kitaplar dinlemekten hoşlanıyor. Bundan dolayı baskılarının büyük bir çoğunluğu da edebiyattan besleniyor. "Roman veya oyun dinlerken odanın içine sızan kelimelerin melodisi, ortaya çıkan eserlerimde çok büyük bir etkiye sahiptir" diyor sanatçı.

Baskı oluşturma sürecinde geleneksel metal baskı tekniklerini kullanmayan, eserlerine özgün bir doku verebilmek için üzerine oyma baskı, bakır işleme ve asitsiz kullanılan hakkak kalemi uygulayan Cieslinka, birbirinden çarpıcı ve özel çalışmasıyla 31 Ocak 2014 tarihine dek FMV Galeri Işık Teşvikiye'de Türk sanatseverlerle olacak.

AGNIESKA CIESLINKA HAKKINDA

Varşova Güzel Sanatlar Akademisi'nden mezun olan Polonyalı sanatçı Agnieszka Cieslinka, şu an aynı kurumun Grafik Sanatları Fakültesinde profesör olarak çalışmakta ve Baskı Stüdyosunun başkanlığını yürütmektedir. Japonya'da da çok itibar gören Polonyalı elit baskı sanatçısı, Japonya dahil olmak üzere uluslararasında pek çok baskı yarışmasına katılmış ve çok sayıda ödül almıştır. 2008 yılında Varşova'da Imprint Triennial'ın piyasaya sürülmesinden beri, program yönetim kurulu üyesi olarak görev almakta ve Imprint Triennal'ın başarısına aktif olarak katkıda bulunmaktadır. Geleneksel Batı mitolojisini bilimsel dinamiklerle birleştiren sanatçının unutulmaz simgeleri, insan vücudunu mekanik aletlerle birleştirir.