Euro.Message madebycat

GEÇMİŞ SERGİLER

28.Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi

19.10.2011 - 11.11.2011

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması

Aydın Doğan Vakfı, toplumun bugün ve gelecekte, karşılıklı saygı ve anlayış ortamında yaşayabilmesi için herkesin birey olarak hoşgörüyü yayma sorumluluğu taşıdığına yürekten inanıyor. Bu bakışla, farklı düşünce ve inançlara açık bir toplum anlayışını destekliyor. Demokrasilerin gücünü oluşturan ifade özgürlüğünün, bilgi ve fikirlerin etkin biçimde paylaşıldığı ortamlarda gelişeceğini düşünüyor.

Şiddet ve ayrımcılığın küresel istikrarı giderek daha büyük daha büyük boyutlarda tehdit ettiği modern dünyada, hoşgörü ve sağduyu her zamankinden daha çok önem taşıyor. Vakıf, böyle bir dünyada toplumlararası uzlaşmayı, sevgiyi, dostluğu, özgürlüğü ve barışı dünyanın her yerinden sanatçıların yarattığı karikatürlerle öne çıkıyor ve toplumun bütün kesimleriyle paylaşıyor.

Karikatür sanatının farklı düşünce ve inançlara açık bir toplumun yapıtaşlarından birini oluşturduğu düşüncesinden yola çıkarak düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması bütün dünyada Karikatür Oscar'ları olarak biliniyor. 28 yıldır düzenlenen yarışmaya bugüne dek farklı kültürel ve siyasal kimliğe sahip 136 ülkeden 7.668 sanatçının 65.000 civarı eserle katılmış olması da yarışmanın boyutunu ve önemini belgeliyor.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden yüzlerce saygın karikatüristin katıldığı yarışmanın seçiciler kurulu da yine dünya çapında ün kazanmış, değerli karikatür ustaları ve sanatçılardan oluşuyor.

28. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması

Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen 28. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nın bu yılki Seçiciler Kurulu yine karikatür dünyasının otoritelerinden oluştu.

Ralph Steadman'ın (İngiltere) başkanlığını yaptığı, Ercan Akyol, Steve Bell (İngiltere), Latif Demirci, Selçuk Demirel, Mohamed Effat (Mısır), Maira Kalman (ABD), Rick Meyerowitz (ABD), Tan Oral ve Hideo Takeda (Japonya)'nın yer aldığı kurul; 79 ülkeden 885 sanatçı 2757 karikatür ile katıldığı serbest konulu 28. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda, Birinciliğe İngiliz sanatçı Ross Thomson'ı, İkinciliğe İsrail'den Ilya Katz'ı, Üçüncülüğe ise Almanya'dan Werner Rollow'u değer gördü.

Seçici Kurul ayrıca; Nadia Aghabeigi (İran), Sava Babic (Sırbistan), Razvan Tenie Bradean (Romanya), Jerzy Gluszek (Polonya), Jozef Gruspier (Slovakya), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Viktor Kudin (Ukrayna), Pol Leurs ( Lüksemburg), Angel Ramiro Zapata Mora (Kolombiya), Nikola Listes(Hırvatistan), Oton Anton Reisinger (Hırvatistan) ve Reiner Schwalme (Almanya)'yı Başarı Ödülüne değer gördü.

28.Uluslararası Aydın Doğan Karikatür Yarışması sergisi 19 Ekim- 11 Kasim 2011 tarihleri arasında Galeri Işık Teşvikiye'de ziyaret edilebilir.