Euro.Message madebycat

GEÇMİŞ SERGİLER

Basri Erdem - Doğaya Kavuştuğumu Anlayınca

21.05.2014 - 07.06.2014

FMV Işık Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Basri Erdem, "Doğaya Kavuştuğumu Anlayınca" adını verdiği sergisiyle, 21 Mayıs- 07 Haziran 2014 tarihleri arasında FMV Galeri Işık Teşvikiye'de sanatseverlerle olacak.

Prof. Dr. Basri Erdem, devlet okullarında yatılı olarak geçirdiği öğrencilik yıllarında da (Kepirtepe İlköğretim Okulu, İstanbul İlk Öğretmen Okulu, İstanbul Eğitim Enstitüsü) Ziya Mayadağ, Ünsal Kınıklı, Selahattin Taran, İlhami Demirci, Malik Aksel ve Süleyman Saim Tekcan gibi çok değerli sanat eğitimcileri ve sanatçıların öğrencisi oldu. Erdem'in böylesine önemli isimlerden eğitim alması, üslubunu belirlemesinde önemli bir başlangıç olurken, hem sanatçı hem de bir eğitimci olarak öne çıkmasını sağladı.

Ortaya koyduğu yapıtları ve yetiştirdiği öğrencilerle Türk Resim Sanatı'nın geleceğine büyük bir ivme kazandırmış olan Erdem, geçmişte olduğu gibi bugün de eserlerinde doğanın diyalektiğini sorguluyor ve aynı duyarlılığı gösteriyor. Erdem'in eserlerinin ana temasının doğa olmasında, kuşkusuz çocukluğunu Lüleburgaz-Akçaköy'de uçsuz bucaksız buğday ve ayçiçeği tarlalarının kapladığı ovalarda geçirmiş olmasının payı büyük. Ovaların dinginliği, yeşilin ve sarının izleri belleğinde öylesine yer etmiş ki, sanat tutkusu tuvallerine hep doğayla özdeş biçimler olarak yansıyor.

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi'nden 2007 yılında emekli olan ve öğretmenlik hayatına halen Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde devam eden Prof. Dr. Basri Erdem'in "Doğaya Kavuştuğumu Anlayınca' adlı bu sergisi de bize, yaşama dair duyguları, heyecanları ve en önemlisi doğanın en yalın hallerini görme fırsatı sağlıyor. Pırıl pırıl bir gökyüzü ve zevkle dolaşabileceğiniz bir deniz kıyısına özlem duyuyorsanız, sergi 21 Mayıs- 7 Haziran tarihleri arasında FMV Galeri Işık Teşvikiye'de sizleri bekliyor.