Euro.Message madebycat

GEÇMİŞ SERGİLER

İZZET KERİBAR MILLENNIUM

18.09.2015 - 11.10.2015

Galeri Işık yeni sanat sezonunu bir usta ile açıyor

 

Galeri Işık'ta İzzet Keribar ile "Millennium" zamanı

 

Türkiye'nin en önemli fotoğraf sanatçılarından olan ve fotoğraf serüveninde 60'ıncı yılını doldurmaya hazırlanan İzzet Keribar'ın son projesi 'Millennium', Galeri Işık Teşvikiye'de İstanbul'un en önemli sanat merkezlerinden biri olan Galeri Işık, Türkiye'nin görsel arşivinde önemli bir yere sahip olan büyük fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar'a ev sahipliği yapıyor. Keribar'ın "Millennium" adını verdiği son projesi, 18 Eylül – 11 Ekim 2015 tarihleri arasında Galeri Işık'ta sergilenecek.

 

Fotoğraf serüveninde 60. yılını  kucaklamaya hazırlanan usta fotoğrafçı İzzet Keribar'ın seyahat ettiği 70 ülkeden ve Anadolu'nun çeşitli yörelerinden derlediği fotoğraflardan oluşan "Millennium", hem geçmiş ile gelecek arasında, hem de İzzet Keribar'ın fotoğrafları ile günümüzün fotoğraf anlayışı arasında farklı bir geçit açıyor. Sergi aynı zamanda yüzlerce yıllık bilgi, kültür ve ruhu bugüne taşıyor.

 

"Millennium" için bir yazı kaleme alan, Türkiye fotoğrafçılığının bir başka tanınmış siması 30 yıllık fotoğrafç sanatçısı Merih Akoğul,  "İzzet Keribar'ın fotoğrafları, nerede çekilirse çekilsin ve konusu ne olursa olsun birbirleriyle biçimsel akrabalık taşır ve bize bambaşka bir dünyanın kapılarını aralar" ifadesini kullandı. Akoğul yazısında, "büyük ustamız İzzet Keribar, hümanist kişiliğini, "Millennium" sergisi üzerinden fotoğraflar aracılığıyla  bizlere aktarırken, kavga ve savaşlarla çalkalanan dünyamıza, karmaşayı düzene dönüştürmenin en güzel yolunun sanat olduğu mesajını bir kez daha veriyor" dedi.

 

İzzet Keribar'ın fotoğraf geçmişinin bir özeti niteliğindeki Millennium sergisi, bir yanda mavi kasaba Chefchaouen'e, diğer yanda Mimar Sinan'ın dünyaca ünlü Selimiye Camisi'ne, hemen yanında Küba'nın rengârenk otomobillerine ve Venedik Karnavalı'nın gizem dolu maskelerine de yer veriyor. Sergi ziyaretçilerini adeta minyatürlere bakarken olduğu gibi, boyutlar arasında tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.