Euro.Message madebycat

GEÇMİŞ SERGİLER

DEVABİL KARA "GÖLGE BELLEK / ARADURUMLAR" SERGİSİ

03.05.2016 - 24.05.2016

Devabil Kara'nın

'Gölge- Bellek // Ara Durumlar' sergisi Mayıs ayında Galeri Işık'ta 

 

Çalışmalarında iz, bellek ve geçmiş zaman üzerine odaklanarak sanat dilini oluşturan ressam Devabil Kara'nın önceki sergilerinin devamı niteliğindeki son projesi 'Gölge- Bellek // Ara Durumlar', 3-24 Mayıs 2016 tarihlerinde, Galeri Işık Teşvikiye'de sergilenecek.

 

İstanbul'un en önemli sanat merkezlerinden biri olan Galeri Işık, Türkiye'nin önemli sanatçılarına ve sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Sanatçı Devabil Kara, 'Gölge- Bellek // Ara Durumlar' Sergisi ile Galeri Işık Teşvikiye'de 3 – 24 Mayıs 2016 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.

 

Ressam Devabil Kara'nın, 'Gölge- Bellek // Ara Durumlar' Sergisi, sanatçının 1990'ların başında İzler ve Gölgeler adı altında başladığı sanat yolculuğunun yeni bir durağı. Devabil Kara'nın sanatı, geçmişte yaşanmış ve var olmuşların anda bıraktıklarıyla, varlığın göstergesi olan izler ve gölgeler üzerine kurgulanmaya devam ediyor.

 

İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerden birinin öğrendiği bilgiyi zihinsel bir işlemden geçirip yeni bilgiye dönüştürebilmesi, soyutlayabilmesi ve bunu gelecek nesillere aktarabilmesi yani bellek olduğunu vurgulayan sanatçı,  eserlerinde de buna vurgu yapıyor.

 

Bellek, insan olmanın ayırt edici özelliği, düşünmenin ön koşulu

 

Devabil Kara'nın izleri ve gölgeleri de kişisel deneyimlerden, kendi belleğinden, kendi mitolojisinden yola çıkarak kolektif belleğe, oradan da kültürel belleği oluşturan izler ve gölgelere doğru yol alıyorlar. Sanatçının atölyesindeki sandalye, kişisel belleğe dair bir imge iken, kolektif bellek için simgesel anlamlara bürünüyor. Kültürel belleğin izinin ise mimari formlar ve mekân tasarımlarında aramamız mümkün. Başta mimari yapılar olmak üzere kültüre dair kalıcı olan her ne varsa, kişiler veya toplumlar unutsa da hafızayı tazelemek için kodlandıkları yerde insanı sabırla bekler.

 

Eserlerinde, geçmişin izlerinin zaman geçtikçe fiziksel yıpranmaya ve değişime uğradığı temasına da değinen Kara, resimlerinde kâğıt hamuru, mum gibi organik malzemeleri tuval yüzeyi ile birleştirerek bir anlamda yaşayan resimler yapıyor. Böylece, sanatçının resimlerindeki dokular da zamanla izler ve gölgeler gibi değişime uğrarken izleyicinin hafızası için yeni önermeler taşıyor.

 

Son dönemde sanatçı yeni bir yöntemi de resim diline katmış bulunuyor. Küçük çizgilerle bir çeşit puantilizmi anımsatan bu resimlerde, sabırla üst üste gelmiş çizgisel doku ile oluşturulmuş geometrik kompozisyonlar yer alıyor.

 

Devabil Kara'nın "Gölge- Bellek // Ara Durumlar" adını verdiği son projesi, 3 Mayıs – 24 Mayıs 2016 tarihleri arasında Galeri Işık'ta sergilenecek.