Euro.Message madebycat

GEÇMİŞ SERGİLER

SALT TUZ Karma Fotoğraf Sergisi

01.11.2016 - 19.11.2016

DOĞAL MİRASIMIZ TUZ GÖLÜ YOK OLMASIN

"Tuz Gölü"nün yok olma tehlikesine dikkat çekmek isteyen fotoğrafçılar, fotoğrafçı Salih Güler'in rehberliğinde 2013 yılından bu yana farklı zamanlarda çektikleri fotoğrafları sergiliyor. Gölün büyülü atmosferinde farklı konseptler içeren fotoğraflar; "SALT TUZ" adlı sergi 01-19 Kasım 2016 tarihleri arasında FMV Galeri Işık'ta ziyaret edilebilir.   

Özel Çevre Koruma Alanı, Birinci Derece Doğal Sit Alanı, Önemli bir Kuş ve Bitki Alanı olmasına rağmen Tuz Gölü, üzerinde uygulanan yanlış politikalar yüzünden kuruyup yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Haddinden fazla tuz işletmesine izin verilmesinin yanında binlerce kuyunun kaçak olarak açılması, gölün yeraltı taban suyunu önemli ölçüde azaltmakta.

Başta flamingolar olmak üzere; birçok hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapan Tuz Gölünde hızla yaklaşılan kuraklık sonucunda, hiç de uzak olmayan bir gelecekte bu türlerin yaşama şansı kalmayacak.

Tuz Gölünde çektiği fotoğrafları ile tanınan fotoğrafçı Salih Güler, bu olumsuzluğa dikkat çekmek, süregelen yanlışlıkların önlenebilmesine ve bu doğal mirasın gelecek nesillere taşınmasına katkıda bulunmak üzere; fotoğrafı hobi ve hayatlarının anlamlı bir parçası olarak gören fotoğrafçı arkadaşları ile 2013 yılından bu yana her yıl, Tuz Gölünün insanı derinden etkileyen doğal atmosferinin estetik ile birleştirildiği "Tuz Gölü Fotoğraf Atölyeleri"ni gerçekleştiriyor.

Bu atölyelerde çekilen birbirinden değerli ve etkileyici fotoğraflardan oluşan "SALT TUZ" Sergisinin açılışı 01 Kasım 2016 Salı günü saat 18:30 itibarı ile gerçekleşecek ve sergi

01-19 Kasım 2016 tarihleri arasında FMV Galeri Işık'ta ziyaret edilebilecek. Doğaya saygılı, sanatı ve fotoğrafı seven herkesin etkileneceği bu sergide satılacak fotoğraflardan elde edilen gelirle, öğrencilere eğitim bursu sağlanacak. 

Bu projede yer alan fotoğrafçılar, gerek öğrencilerin iyi bir eğitim almalarına destek olmanın, gerekse kamuoyunda bilinç oluşturarak Türkiye'nin önemli bir doğal mirasına sahip çıkmanın gurur ve mutluluğunu yaşayacaklar.

Fotoğrafçılar: Alp Yazıcı, Canan Erenmemişoğlu, Emel Gülseren Sarıgül, Emre Yazıcı, Ezgi Sezgin Kavlak, Hakkı Yıldırmaz, İlkem Özar, Işık Akgöl, Işın Akpınar, Mehmet Emre, Mehmet Geylan, Melih Özbek, Mine Alpar, Murat Ekşioğlu, Nazan Okay, Neslihan Yavuzer Behmuaras, Nigar Baykan, Nuray Ertürk, Özhan Yurtseven, Salih Güler, Selman Behmuaras, Semsi Spencer, Sertan Tiryaki, Zeynep Sezerman