Euro.Message madebycat

GEÇMİŞ SERGİLER

Az Daha Çoktur Fotoğraf Sergisi

28.01.2020 - 14.02.2020

Günümüzün bolluk ve tüketim dünyasında, sadeleşme isteğiyle az ile yetinme ya da ifade etmeye dair arayış, sanattan yaşam felsefesine kadar geniş bir alanda karşımıza çıkıyor. "Az Daha Çoktur" sergisi de böylesi bir arayışın, anlatım derdinin bir yansıması. Bu anlatım biçimi düşünüldüğü gibi kolay değil. Çokça eleme, sadeleştirme, doğru seçimler gerektiriyor. Öğeleri en aza indirerek, kalabalıktan kaçınan güçlü görsel anlatımla minimalizme epey gönderme yapılıyor.

Öznel yorumdan kaçınan minimalist anlayışta yapıtın kendini ifade etmesi önemsenir. Mesaj verme kaygısı yoktur. Eser kendinden başka hiçbir şey anlatma derdinde değildir. Tarafsız bir zevkin yansıması gibidir. Çizgi, leke, renk, form ve tekrarların en yalın şekilde kullanılmasıyla bir şeyin özünü yansıtmak şeklinde özetlenebilir. Boşluklar önemlidir. Anlatım, gücünü boşluktan ve objelerin boşlukla ilişkisinden alır.

"Az Daha Çoktur" projesi katılımcıları bir yıl süresince İstanbul'un farklı semtleri, adalar, çağdaş sanat merkezleri ve şehir dışında çekimler yaptılar. Edindikleri bakış açısını kişisel çalışmalarıyla desteklediler. Farklı görme biçimleri üzerine fotoğraflar üzerinden düşünüldü, tartışıldı. Proje danışmanı değerli fotoğraf sanatçısı Timurtaş Onan'ın yönlendirmesi ve titizlikle oluşturduğu seçki ile son haline geldi. Şimdi de izleyicinin bakışıyla tamamlanmayı bekliyor. Sergiyi 28 Ocak – 14 Şubat tarihleri arasında FMV Galeri Işık'ta ziyaret edebilirsiniz.